דף הבית / המגזין / תזונה מנטלית: 7 מזונות לנשמה

תזונה מנטלית: 7 מזונות לנשמה

מי מאיתנו לא מכיר את המשפט: "גוף ונפש הם אחד"? בניית אורח חיים בריא מצריכה שינוי של התפריט התזונתי, אך לא רק. במאמר הבא נציג 7 טיפים לשינוי ה"תפריט" הרגשי והמנטלי שלנו

הזינו את הרוח שלכם בעזרת מדיטציה

המדיטציה קיימת כבר אלפי שנים. הנוהג הזה היה בשימוש במקור כדי לעזור לתת לאנשים הבנה עמוקה יותר של הכוחות המיסטיים והרוחניים. בעוד רבים משתמשים במדיטציה ממקום של רוחניות, יש לה יתרונות בריאותיים שנחקרו ותועדו. מדיטציה יכולה לספק תחושה של התרגעות עמוקה ושקט מחשבתי ולקדם את הבריאות הגופנית לצד התועלת הרגשית.

הזינו את השלווה שלכם בעזרת סביבה נקייה

סדר בבית הוא מרכיב מפתח בכל הקשור ליצירת תחושה מחשבתית של שלווה ואיזון. מחקרים מלמדים שפסולת ובלגן בבית יכולים להגביר את תחושות הלחץ, הדיכאון והתשישות. אל תחכו לפסח כדי להתחיל לנקות. ארגנו את הבית שלכם ומיינו את החפצים האישיים שלכם. פינוי חפצים מיותרים וסידור המרחב האישי עושים פלאים כשזה מגיע לשחרור המרחב המחשבתי. סביבה נקייה ומסודרת תגרום לכם להרגיש שמחים ורגועים יותר.

הזינו את תחושת החיבור שלכם עם מערכות יחסים בעלות משמעות

בני אדם הם יצורים חברתיים. האנשים שאנחנו מקיפים את עצמנו בהם עוזרים לעצב את הדרך שבה אנחנו רואים את העולם ומספקים לנו תמיכה בזמנים שבהם אנחנו הכי צריכים אותה. מחקרים מוכיחים שאנשים שמרגישים מחוברים יותר לאחרים חווים פחות לחצים ודיכאונות. חיי חברה בריאים יכולים גם להגביר את ההערכה העצמית והאמפתיה ולגרום לאנשים לבטוח יותר אלה באלה. כל זה תלוי, כמובן, באיכות מערכות היחסים שלכם. השתדלו להיות בסביבת אנשים שמכניסים שמחה וחיוביות לחיים שלכם.

הזינו את הידע שלכם עם ספר טוב

כולם אוהבים ספר טוב, אבל מהדפים האלה משיגים יותר מאשר סיפור טוב. קריאת ספר מכל סוג שהוא מחזקת את המוח שלכם. סריקות MRI הראו שהפעילות המוחית עולה ונשארת מוגברת לכמה ימים, אפילו אחרי שסיימתם לקרוא ספר. מחקרים מראים גם שקריאה מגבירה את האמפתיה, בונה אוצר מילים ויש לה תפקיד מפתח בעזרה למניעת התדרדרות קוגניטיבית הקשורה לגיל. יש לקריאה טווח רחב של יתרונות, הרבה מעבר לשעות של הבילוי שספר טוב נותן.

הזינו את היצירתיות שלכם בעזרת כתיבת יומן אישי

לפעולה הפשוטה של ישיבה במקום שקט עם עט ונייר יכולה להיות השפעה עוצמתית על המחשבה. יש ראיות לכך שאפילו כתיבה בסגנון חופשי על כל דבר שעולה לנו לראש משפרת את החשיבה המסודרת, מפחיתה לחצים, משפרת את הזיכרון ומעלה את היצירתיות. כתבו בכל סגנון שאתם בוחרים ועל כל נושא שבא לכם. תגלו שהנוהג הזה עוזר לכם לחשוב על עצמכם ומגבש מחשבות ורעיונות שנדמה היה קודם לכן שהם מופשטים מדי.

הזינו את הנפש שלכם על ידי עזרה לזולת

כאשר סוציולוגים עוקבים אחרי 2,000 בני אדם במשך תקופה של חמש שנים, הם מגלים שאלה שמבלים יותר מחמש שעות בחודש בעבודה התנדבותית מתארים את עצמם כ"מאושרים מאוד". עזרה לזולת מספקת תחושה של משמעות וסיפוק תוך כדי חיזוק קהילות ומערכות יחסים. המדע מראה שזה יכול להיות טוב לבריאות הגופנית שלכם וגם להפחית מתחים, להוריד את לחץ הדם ולהפיג תחושות של בדידות ודיכאון. הדבר הטוב ביותר הוא שאתם לא רק משפרים את החיים שלכם, אלא גם את החיים של אנשים אחרים שאתם עוזרים להם.

הזינו את שביעות הרצון שלכם בהכרת תודה

השאיפה להשגת הרצונות שלכם הופכת קשה הרבה יותר כשאתם לא אסירי תודה על מה שיש לכם. התחילו כל יום במחשבה על כל הדברים שאתם צריכים להודות על כך שיש לכם. זה יכול להיות כל דבר כמו משפחה אוהבת, חברים נאמנים, משרה או גג מעל לראשכם. כשתהיו אסירי תודה ותתכוונו לכך, תגלו שבכל מקום שתחפשו יש על מה להודות.

׳וולנס׳, או ׳שְׁלוֹמוּת׳ כפי שהאקדמיה לעברית מנסה לחנך אותנו לומר, הוא לא רק איזה רעיון דו ממדי המבוסס על תזונה ופעילות גופנית בלבד. מה שאנחנו מכניסים לראש שלנו חשוב לא פחות. אפילו הדיאטה המושלמת ופעילות גופנית רבה לא תמיד מספיקים בשביל לתת לכם תחושה מאוזנת, פרודוקטיבית ומאושרת. צריך לגשת לוולנס בגישה מקיפה בעזרת הזנת המחשבה והנפש שלכם.

התודעה האנושית נוטה לקפוץ ממקום למקום, ו״מיידפולנס״ או מודעות קשובה, מאפשרת תשומת לב לחוויה המיידית תוך התגברות על ביקורת ושיפוט כלפי העולם וכלפי עצמנו באמצעות טכניקה של אימון התודעה להישאר במצב קיים תוך​הגבלת את הגורמים שמכניסים שליליות לחייכם.  קראו עוד על הנושא…

עגלת קניות
Scroll to Top
דילוג לתוכן